EtusivuYouTubeViraalihetki Afrikasta: IShowSpeed haastoi maailman nopeimman eläimen

Viraalihetki Afrikasta: IShowSpeed haastoi maailman nopeimman eläimen

Striimaaja IShowSpeed nousi jälleen viraaliksi Afrikassa, kun hän asettui juoksukisaan maailman nopeimman maaeläimen kanssa suorassa lähetyksessä.

IShowSpeed on noussut jälleen viraaliksi Afrikan-kiertueensa aikana kisattuaan gepardia vastaan suorassa lähetyksessä. Kiertue alkoi maanantaina 29. joulukuuta 2025, ja vain päiviä myöhemmin striimaaja asettui lähtöviivalle eläimen rinnalle. Ennen kilpailua gepardi raapaisi Speediä jalkaan, ja tilanteesta jäi näkyvä haava.

Lähetyksessä nähtyjen kuvien perusteella kilpailu ratkesi nopeasti: gepardi ampaisi liikkeelle ja jätti Speedin taakseen heti lähdössä. Vaikka Speed hävisi, hänen YouTube-kanavallaan julkaistu klippi antoi vaikutelman, että maaliin tultiin lähes samaan aikaan.

Lue myös: Uskomaton YouTube-menestys: yksi video, kymmenen tuntia ja miljoonatuotot

Gepardi on maailman nopein maaeläin, ja sen huippunopeus yltää noin 100–120 kilometriin tunnissa. Ihmisen nopeusennätys on vuodelta 2009, jolloin Usain Bolt saavutti 44,72 kilometrin tuntinopeuden.

Sisältö tuo mieleen Jimmy ”MrBeast” Donaldsonin aiemmat videot, joissa eläimet, erityisesti gepardit, ovat olleet mukana haasteissa. Vuonna 2024 MrBeast järjesti kilpailuja gepardien ja ihmisten välillä, mukaan lukien kisan huippusuorituskykyistä ajoneuvoa vastaan. Heinäkuussa 2025 Donaldson ehdotti X:ssä, että IShowSpeed ottaisi yhteyttä, jos haluaisi järjestää vastaavan kilpailun.

IShowSpeedin Afrikan-kiertue jatkuu ja sen on määrä kestää tammikuun 2026 loppupuolelle asti.

Lue lisää ajankohtaisia YouTube-uutisia!

Lähde: Dexerto

Luetuimpia tällä viikolla:
Aiheeseen liittyviä artikkeleita: