Connect with us

Viihde

GILLA FC aloittaa kautensa – pelaajat, otteluohjelma ja lisätiedot!

Gilla FC aloittaa kautensa 24. huhtikuuta Jätkäsaaren tekonurmella, kun vastaan asettuu Hepuli.

Published

on

Gilla FC aloittaa kautensa 24. huhtikuuta Jätkäsaaren tekonurmella, kun vastaan asettuu HePuLi.
@jmeynn

GILLA FC on tuore jalkapalloseura, joka on lähtenyt mullistamaan perinteistä jalkapalloilua. Vuonna 2022 perustettu seura on kerännyt joukkueeseensa eri alojen ammattilaisia, jotka jakavat intohimon jalkapalloa kohtaan. GILLA FC on saavuttanut uskomattoman suosion lyhyessä ajassa ja on nyt Suomen seuratuin jalkapalloseura.

Muutokset viime kaudesta

Aston Gilla päätti viime kauden Miesten Harraste Vitosen mestaruuteen. Tulevalla kaudella GILLA FC nähdään täysimittaisella kentällä Miesten Kutosessa. Sarjavaihdoksen lisäksi seura on tehnyt ison brändimuutoksen. Aiemmin seura tunnettiin nimellä Aston Gilla, mutta nyt nimi on muuttunut GILLA FC:ksi. Myös logo on saanut päivitystä.

Kuva: @jmeynn

GILLA FC julkaisi faneilleen mahdollisuuden hankkia Merch-tuotteita, jotka löytyvät seuran verkkosivuilta. Kuva: @jmeynn

Otteluohjelma

Gilla aloittaa kautensa 24. huhtikuuta Jätkäsaaren tekonurmella ja pelaa viikoittain kesäkuun loppuun saakka ennen kuin sarja jää kuukauden mittaiselle tauolle. Ottelut jatkuvat jälleen elokuussa.

 

Näytä tämä julkaisu Instagramissa

 

Henkilön Gilla FC (@gilla.fc) jakama julkaisu

Advertisement

Gilla FC:n pelaajat & perustietoja

  • Tuomas Mönkkönen – @tuomasmonkkonen (C)
  • Joona Puhakka – @joonapuhakka
  • Roope Rannisto – @rooperannisto
  • Olli Litmanen – @ollilitmanen (Manageri)
  • Jaakko Parkkali – @jaakkoparkkali
  • Max Blomfelt – @maxblomfelt
  • Joonatan Väisänen – @jokratess
  • Johannes Väisänen – @theojohnnn
  • Nikke Mikkonen – @nmikkoi
  • Jesse Halonen – @jessehalonen
  • Aki Jokinen – @akijok
  • Mikael Sundberg – @sundbergmikael
  • Roni Back – @ronibackyt
  • Ilari Mettälä – @ilarimettälä
  • Ville Galle – @vikidivillegalle
  • Jare Brand – @jeanbabtiste
  • Ege Zulu – @egezulu
  • Emil Kiiskinen – @emilkiiskinen
  • Siim Liivik – @markasimo
  • Ani Nnebedum – @anibunny
  • Tuukka Ritokoski – @tuukkari
  • Janne Saarinen – @thesaarinen
  • Duarte Tammilehto – @duarteee
  • Turisti – @turistiii
  • Anton Mikkonen – @antonmikkonen (Maalivahti)
  • Henri Hokkanen – @henkan_ig (Maalivahti)
  • Jere Jussila – @jerejjussila (Maalivahti)

GILLA FC:n pelaajia vasemmalta oikealle: Max Blomfelt, Jesse Halonen, Mikael Sundberg, Aki Jokinen. Kuva: @jmeynn

GILLA FC on asettanut itselleen kunnianhimoisen tavoitteen nousta alemmista sarjoista kohti Mestarien liigaa, kuten seura on kertonut verkkosivuillaan.

”GILLA FC on uuden sukupolven jalkapalloseura, joka perustettiin Helsingissä vuonna 2022. Joukkue koostuu luovista pelaajista musiikin, taiteen, median ja kulttuurin eri aloilta. Gilla FC on jo nyt Suomen seuratuin jalkapalloseura, mutta kukaan hanki pelipaitaa cloutin takia. Gilla FC on todellinen seura ja todellinen yhteisö matkalla alemmista sarjoista Mestarien liigaan.”, GILLAn verkkosivuilla kerrotaan.

Kaikki GILLA FC:n ottelut ovat ilmaisia tapahtumia, joten kaikki ovat tervetulleita seuraamaan niitä joko paikan päällä tai YouTube-kanavan välityksellä. Ottelut lähetetään suorana GILLAn YouTube-kanavalla.

Advertisement